Timur Sözleri

Bu Sayfamızın İçeriğinde : timur sözleri, timur güzel sözleri,  timur sözleri kısa Yer Almaktadır.

timur sözleri 1

Tecrübe gösterdi ki hakiki dost şudur: Asla gücenmez, dostunun düşmanları onun da düşmanlarıdır ve gerektiğinde hayatını feda eder.

Kuvvetli bir hükümdarın adil bir veziri, efendisinin bütün adaletsizliklerini tamir edebilir. Fakat bizzat vezir de zalim olursa devlet binası yerle bir olur.

Özgürlük denizi göremeyen kılıcın ucundaki ölü böcek gibidir.

Biz ki Turan mülkünün ve Türkistan’ın emiriyiz! Biz ki Türkoğlu Türk’üz! Biz ki milletlerin en eskisi ve en büyüğü olan Türk’ün başbuğuyuz.

Oğul, torun, dost, müttefik, benimle bağlılığı olan herkes iyiliğimden nasiplendi. İkbal ve saadetimin parlaklığı ve yüksekliği hiç kimseyi unutmaya sebep olmadı. Tarafımdan her zaman, herkes lâyık olduğu mükâfat ve hürmete kavuştu. İkbal yıldızımın sönüklüğü zamanlarında edindiğim tecrübeler, dostlara karşı nasıl, düşmanlara karşı nasıl davranmak gerektiğini bana öğretmişti.

Oğullarım! Milletin refahını, saadetini sağlamak için sizlere bıraktığım vasiyeti ve tüzükleri iyi okuyun, asla unutmayın ve tatbik edin. Milletin dertlerine derman bulmak vazifenizdir… Zayıfları koruyun, yoksulları zenginlerin zulmüne bırakmayın… Adalet ve iyilik etmek, düsturunuz, rehberiniz olsun.

Komuta edemediğim 10.000 adamım olacağına, komutam altında olan 10 adamım olmasını tercih ederim.

Nüfuzu dayaktan daha zayıf olan bir vali oturduğu makama layık değildir.

Hak uğruna sarf olunan para hiçbir vakit israf sayılmaz.

Bahadırlık ancak tehlikeli bir anda sabredebilmektir.

Ülkeler kılıçla alınır, ancak adaletle korunur.

 

PAYLAŞ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın